Researcher Database

Ken Endo
Faculty of Public Policy Public Policy Public Policy
Professor

Researcher Profile and Settings

Affiliation

  • Faculty of Public Policy Public Policy Public Policy

Job Title

  • Professor

URL

J-Global ID

Research Interests

  • EU   ヨーロッパ統合   安全保障   市民社会   ヨーロッパ   欧州統合   グローバル化   経済統合   民主主義   統合   EC   補完性原理   欧州連合   エスニシティ   国際統合   市民権   ヨーロッパ連合   NATO   ヨーロッパ政治   越境   国際政治   ジェンダー   標準化   福祉   ゲローバル・スタンダード   太平洋共同体   ヨーロツパ統合史   ハウスホールディング   ケア   家庭   

Research Areas

  • Humanities & social sciences / Politics
  • Humanities & social sciences / International relations
  • Humanities & social sciences / Legal theory and history
  • Humanities & social sciences / New fields in law
  • Humanities & social sciences / Money and finance
  • Humanities & social sciences / Public economics, labor economics

Academic & Professional Experience

  • 2012 - 2013 Hokkaido University

Research Activities

Books etc

MISC

Awards & Honors

  • 2014/07 Yomiuri Shimbun Chuo-Koron Yomiuri-Yoshino Sakuzo Prize
     The end of integration 
    受賞者: Ken Endo

Educational Activities

Teaching Experience

  • 公共政策特別研究Ⅰ
    開講年度 : 2020
    課程区分 : 専門職大学院
    開講学部 : 公共政策学教育部
  • Seminar in International Politics
    開講年度 : 2020
    課程区分 : 修士課程
    開講学部 : 法学研究科
    キーワード : アローン、戦間期、戦争、政治思想、国際政治、ドイツ、フランス
  • Issues in International Politics
    開講年度 : 2020
    課程区分 : 博士後期課程
    開講学部 : 法学研究科
    キーワード : アローン、戦間期、戦争、政治思想、国際政治、ドイツ、フランス
  • International Politics
    開講年度 : 2020
    課程区分 : 学士課程
    開講学部 : 法学部
    キーワード : 戦争、平和、秩序、権力政治、安全保障、外交、主権国家システム、国際社会、ナショナリズム、グローバル化、地球的問題
  • Politics
    開講年度 : 2020
    課程区分 : 学士課程
    開講学部 : 文学部
    キーワード : 戦争、平和、秩序、権力政治、安全保障、外交、主権国家システム、国際社会、ナショナリズム、グローバル化、地球的問題
  • Seminar II
    開講年度 : 2020
    課程区分 : 学士課程
    開講学部 : 法学部
    キーワード : デモクラシー 自由民主主義 リベラリズム 権威主義 政治 衰退 生死 歴史 ヨーロッパ アメリカ 日本 

Campus Position History

  • 2013年9月1日 
    2015年5月31日 
    公共政策学研究センター長
  • 2019年4月1日 
    2021年3月31日 
    大学院公共政策学教育部長
  • 2019年4月1日 
    2021年3月31日 
    大学院公共政策学連携研究部長
  • 2019年4月1日 
    2021年3月31日 
    教育研究評議会評議員

Position History

  • 2013年9月1日 
    2015年5月31日 
    公共政策学研究センター長
  • 2019年4月1日 
    2021年3月31日 
    大学院公共政策学教育部長
  • 2019年4月1日 
    2021年3月31日 
    大学院公共政策学連携研究部長
  • 2019年4月1日 
    2021年3月31日 
    教育研究評議会評議員


Copyright © MEDIA FUSION Co.,Ltd. All rights reserved.